Danske regeringer 1901-1924

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1901-1924

J.H. Deuntzer

Venstre (V)
24. juli 1901 - 14. januar 1905

  • Konseilspræsident: J.H. Deuntzer (V)
  • Udenrigsminister: J.H. Deuntzer (V)
  • Finansminister: Christopher Hage (V)
  • Krigsminister: V.H.O. Madsen (V)
  • Marineminister: Ferdinand Jøhnke (V)
  • Kultusminister: J.C. Christensen (V)
  • Justitsminister: P.A. Alberti (V)
  • Indenrigsminister: Enevold Sørensen (V)
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister): V. Hørup (V),
    fra 15.02.1902: Christopher Hage (V)
  • Landbrugsminister: Ole Hansen (V)
  • Minister for Island: P.A. Alberti (V),
    fra 31.01.1904: Hannes Hafstein

 

J.C. Christensen (1)

Venstre (V)
14. januar 1905 - 24. juli 1908

  • Konseilspræsident: J.C. Christensen (V)
  • Forsvarsminister: J.C. Christensen (V)
  • Udenrigsminister: Frederik C.O. Raben-Levetzau (V)
  • Finansminister: Vilhelm Herman Lassen (V),
    fra 06.04.1908: J.C. Christensen (V)
  • Kultusminister: Enevold Sørensen (V)
  • Justitsminister: P.A. Alberti (V) 
  • Indenrigsminister: Sigurd Berg (V)
  • Minister for offentlige arbejder (trafikminister): Svend Høgsbro (V) Landbrugsminister: Ole Hansen (V)
  • Minister for Island: Hannes Hafstein

 

J.C. Christensen (2)

Venstre (V)
24. juli - 12. oktober 1908

  • Konseilspræsident: J.C. Christensen (V)
  • Forsvarsminister: J.C. Christensen (V)
  • Udenrigsminister: Frederik C.O. Raben-Levetzau (V)
  • Finansminister: Niels Neergaard (V)
  • Kultusminister: Enevold Sørensen (V)
  • Justitsminister: Svend Høgsbro (V)
  • Indenrigsminister: Sigurd Berg (V)
  • Minister for offentlige arbejder (trafikminister):
    Jens Jensen-Sønderup (V)
  • Landbrugsminister: Anders Nielsen (V)
  • Minister for Island: Hannes Hafstein

 

Niels Neergaard (1)

Venstre (V)
12. oktober 1908 - 16. august 1909

  • Konseilspræsident: N. Neergaard (V)
  • Forsvarsminister: N. Neergaard (V)
  • Udenrigsminister: C.W. Ahlefeldt-Laurvig (V)
  • Finansminister: Charles Brun (V)
  • Kultusminister: Enevold Sørensen (V)
  • Justitsminister: Svend Høgsbro (V)
  • Indenrigsminister: Klaus Berntsen (V)
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    Jens Jensen-Sønderup (V)
  • Landbrugsminister: Anders Nielsen (V)
  • Minister for handel og søfart (Handelsminister): Johan Hansen (V)
  • Minister for Island: Hannes Hafstein,
    fra 31.03.1909: Bjørn Jonsson

 

Ludvig Holstein(-Ledreborg)

Venstre (V)
16. august 1909 - 28. oktober 1909

  • Konseilspræsident: J.L. Holstein-Ledreborg (V) 
  • Udenrigsminister: C.W. Ahlefeldt-Laurvig (V) 
  • Finansminister: N. Neergaand (V) 
  • Forsvarsminister: J.C. Christensen (V),
    fra 18.10.1909: J.L. Holstein-Ledreborg (V) 
  • Kultusminister: Enevold Sørensen (V) 
  • Justitsminister: Svend Høgsbro (V) 
  • Indenrigsminister: Klaus Berntsen (V) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    Thomas Larsen (V)
  • Landbrugsminister: Anders Nielsen (V) 
  • Minister for handel og søfart (Handelsminister): Johan Hansen (V) 
  • Minister for Island: Bjørn Jonsson

 

C.Th. Zahle (1)

Radikale Venstre (B)
28. oktober 1909 - 5. juli 1910

  • Konseilspræsident: C.Th. Zahle (B)  
  • Udenrigsminister: Erik Scavenius (B) 
  • Finansminister: Edvard Brandes (B) 
  • Forsvarsminister: Christopher Krabbe (B) 
  • Kultusminister: M.C.B. Nielsen (B) 
  • Justitsminister: C.Th. Zahle (B) 
  • Indenrigsminister: P. Munch (B) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    J.J. Jensen (Onsted) (B),
    fra 02.02.1910: Wilhelm Weimann (B)
  • Landbrugsminister: Poul Christensen (B) 
  • Minister for handel og søfart (handelsminister):
    Wilhelm Weimann (B)
  • Minister for Island: Bjørn Jonsson

 

Klaus Berntsen

Venstre (V)
5. juli 1910 - 21. juni 1913

  • Konseilspræsident: Klaus Berntsen (V) 
  • Forsvarsminister: Klavs Berntsen (V)
  • Udenrigsminister: C.W. Ahlefeldt-Laurvig (V) 
  • Finansminister: N. Neergaard (V)
  • Kultusminister. Jacob Appel (V) 
  • Justitsminister: Frits T. Bülov (V) 
  • Indenrigsminister: J. Jensen-Sønderup (V) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    Thomas Larsen (V) 
  • Landbrugsminister: Anders Nielsen (V) 
  • Minister for handel og søfart (Handelsminister): Oscar B. Muus (V) 
  • Minister for Island: Bjørn Jonsson,
    fra 14.03.1911: Kristjan Jonsson,
    fra 25.07.1912: Hannes Hafstein

 

C.Th. Zahle (2)

Radikale Venstre (B)
21. juni 1913 - 29. marts 1920

  • Konseilspræsident (fra 21.04.1918 kaldet Statsminister):
    C.Th. Zahle (B) 
  • Udenrigsminister: Edvard Brandes (B),
    fra 24.06.1913: Erik Scavenius (B) 
  • Finansminister: Edvard Brandes (B)  
  • Forsvarsminister: Peter Munch (B) 
  • Kultusminister: S. Keiser-Nielsen (B) (indtil 28.04.1916) 
  • Kirkeminister: fra 28.04.1916: Thorvald Povlsen (B) 
  • Undervisningsminister: fra 28.06.1916: S. Keiser-Nielsen (B) 
  • Justitsminister: C.Th. Zahle (B) 
  • Indenrigsminister: Ove Rode (B) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    J. Hassing- Jørgensen (B) 
  • Landbrugsminister: Kristjan Pedersen (B) 
  • Minister for handel og søfart (fra 01.04.1914 kaldet Handelsminister): J. Hassing-Jørgensen (B),
    fra 28.04.1916: Christopher Hage (B)
  • Minister uden portefølje: Christoffer Hage (B)
    (20.03.1916 - 28.04.1916)
  • Minister uden portefølje (Kontrolminister): J.C. Christensen (V) (30.09.1916 – 16.01.1918) 
  • Minister uden portefølje (Kontrolminister):
    Chr. M. Rottbøll (De Frikonservative) (30.09.1916 – 16.01.1918) 
  • Minister uden portefølje (Kontrolminister): Th. Stauning (A) (30.09.1916 - 16.01.1918) 
  • Minister uden portefølje: H.P. Hanssen (Nørremølle) (30.09.1916 – 16.01.1918) 
  • Minister for sønderjyske anliggender:
    fra 30.06.1919: H.P Hanssen
  • Socialminister: fra 18.11.1918: Th. Stauning (A) 
  • Minister for Island:  Hannes Hafstein,
    fra 21.07.1914: S. Eggerz,
    fra 04.05.1915: Einar Arnorsson,
    fra 04.01.1917: J. Magnusson, S. Jonsson og B. Kristjansson,
    fra 28.08.1917: S. Eggerz (nedlagt 30.11.1918)

 

Otto Liebe - Forretningsministerium

30. marts 1920 - 5. april 1920

  • Statsminister: Otto Liebe 
  • Udenrigsminister: Henri Konow 
  • Finansminister: H.P. Hjerl Hansen
  • Forsvarsminister: Henri Konow 
  • Kirkeminister: H. Edvard Hass 
  • Undervisningsminister: Thorkild Rovsing 
  • Justitsminister: Otto Liebe,
    fra 02.04.1920: Kristian Sindballe 
  • Indenrigsminister: W. Oxholm
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister): N.C. Monberg 
  • Landbrugsminister: W. Oxholm 
  • Handelsminister: M.N. Suenson

 

M.P. Friis - Forretningsministerium

5. april 1920 - 5. maj 1920

  • Statsminister: M.P. Friis 
  • Udenrigsminister: O.C. Scavenius 
  • Finansminister: A.M. Koefoed 
  • Forsvarsminister: M.P. Friis 
  • Kirkeminister: C.E.A. Ammentorp 
  • Undervisningsminister: P.J. Pedersen 
  • Justitsminister: F. Schrøder
  • Indenrigsminister: H. Vedel 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister): K. Riis-Hansen
  • Landbrugsminister: Chr. Sonne 
  • Handelsminister: H.P. Prior
  • Socialminister: J. Jensen

 

Niels Neergaard (2)

Venstre (V)
5. maj 1920 - 9. oktober 1922

  • Statsminister: N. Neergaard (V) 
  • Udenrigsminister: Harald Scavenius 
  • Finansminister: N. Neergaard (V) 
  • Forsvarsminister: Klaus Berntsen (V) 
  • Kirkeminister: J.C. Christensen (V),
    fra 15.08.1922: Jakob Appel (V) 
  • Undervisningsminister: Jacob Appel (V) 
  • Justitsminister: Svenning Rytter (V) 
  • Indenrigsminister: Sigurd Berg (V),
    fra 18.07.1921: Oluf Kragh (V) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    M.N. Slebsager (V)
  • Landbrugsminister: Th. Madsen-Mygdal (V) 
  • Handelsminister: Tyge J. Rothe (V)

 

Niels Neergaard (3)

Venstre (V)
9. oktober 1922 - 23. april 1924

  • Statsminister: N. Neergaard (V) 
  • Udenrigsminister: C.M.T. Cold (u.p.) 
  • Finansminister: N. Neergaard (V) 
  • Forsvarsminister: Søren Brorsen (V) 
  • Kirkeminister: Jacob Appel (V) 
  • Undervisningsminister: Jacob Appel (V) 
  • Justitsminister: Svenning Rytter (V) 
  • Indenrigsminister: Oluf Kragh (V) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    M.N. Slebsager (V) 
  • Landbrugsminister: Th. Madsen-Mygdal (V)
  • Handelsminister: Oluf Kragh (V),
    fra 10.10.1922: Jørgen Christensen (V) 
  • Minister uden portefølje: fra 16.10.1922: Klaus Berntsen (V)