Danske regeringer 2011-2015

Øvrige

En kort oversigt over de danske regeringer fra 2011 frem til folketingsvalget i 2015.

Helle Thorning-Schmidt (1)

Socialdemokraterne (S), Radikale Venstre (RV), Socialistisk Folkeparti (SF)
3. oktober 2011 til 3. februar 2014.

  • Statsminister: Helle Thorning-Schmidt (S)
  • Økonomi- og indenrigsminister: Margrethe Vestager (RV)
  • Udenrigsminister: Villy Søvndal (SF) fra 03.10.2011 til 12.12.2013
    fra 12.12.2013: Holger K. Nielsen (SF)
  • Finansminister: Bjarne Corydon (S)
  • Justitsminister: Morten Bødskov (S) fra 03.10.2011 til 12.12.2013
    fra 12.12.2013: Karen Hækkerup (S)
  • Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser:
    Morten Østergaard (RV)
  • Skatteminister: Thor Möger Pedersen (SF) fra 03.10.2011 til 16.10.2012
    fra 16.10.2012 til 12.12.2013: Holger K. Nielsen (SF)
    fra 12.12.2013: Jonas Dahl (SF)
  • Transportminister: Henrik Dam Kristensen (S) fra 03.10.2011 til 09.08.2013
    fra 09.08.2013: Pia Olsen Dyhr (SF)
  • Erhvervs- og vækstminister: Ole Sohn (SF) fra 03.10.2011 til 16.10.2012
    fra 16.10.2012 til 09.08.2013: Annette Vilhelmsen (SF)
    fra 09.08.2013: Henrik Sass Larsen (S)
  • Minister for by, bolig og landdistrikter: Carsten Hansen (S)
  • Beskæftigelsesminister: Mette Frederiksen (S)
  • Børne- og undervisningsminister (fra 09.08.2013: Undervisningsminister): Christine Antorini (S)
  • Social- og integrationsminister (fra 09.08.2013: Social-, børne- og integrationsminister): Karen Hækkerup (S) fra 03.10.2011 til 09.08.2013
    fra 09.08.2013: Annette Vilhelmsen (SF)
  • Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri: Mette Gjerskov (S) fra 03.10.2011 til 09.08.2013
    fra 09.08.2013 til 12.12.2013: Karen Hækkerup (S)
    fra 12.12.2013: Dan Jørgensen (S)
  • Klima-, energi- og bygningsminister: Martin Lidegaard (RV)
  • Handels- og investeringsminister (fra 09.08.2013: Handels- og europaminister):
    Pia Olsen Dyhr (SF) fra 03.10.2011 til 09.08.2013
    fra 09.08.2013: Nick Hækkerup (S)
  • Minister for sundhed og forebyggelse: Astrid Krag (SF)
  • Forsvarsminister: Nick Hækkerup (S) fra 03.10.2011 til 09.08.2013 
    fra 09.08.2013: Nicolai Wammen (S)
  • Miljøminister: Ida Auken (SF)
  • Europaminister (fra 09.08.2013; Handels- og europaminister): Nicolai Wammen (S) fra 03.10.2011 til 09.08.2013
    fra 09.08.2013: Nick Hækkerup (S)
  • Minister for ligestilling og kirke og minister for nordisk samarbejde: Manu Sareen (RV)
  • Minister for udviklingsbistand (fra 08.11.2013: udviklingsminister): Christian Friis Bach (RV) fra 03.10.2011 til 21.11.2013
    fra 21.11.2013: Rasmus Helveg Petersen (RV)
  • Kulturminister: Uffe Elbæk (RV) fra 03.10.2011 til 06.12.2012
    fra 06.12.2012: Marianne Jelved (RV)

 

Helle Thorning-Schmidt (2)

Socialdemokraterne (S), Radikale Venstre (RV)
3. februar 2014 – 28. juni 2015.

  • Statsminister: Helle Thorning-Schmidt (A)
  • Økonomi- og indenrigsminister: Margrethe Vestager (B) fra 03.02.2014 til 02.09.2014
    fra 02.09.2014: Morten Østergaard (RV)
  • Finansminister: Bjarne Corydon (S)
  • Udenrigsminister: Martin Lidegaard (RV)
  • Skatteminister: Morten Østergaard (RV) fra 03.02.2014 til 02.09.2014
    fra 02.09.2014: Benny Engelbrecht (S)
  • Beskæftigelsesminister: Mette Frederiksen (S) fra 03.02.2014 til 10.10.2014
    fra 10.10.2014: Henrik Dam Kristensen (S)
  • Justitsminister: Karen Hækkerup (S) fra 03.02.2014 til 10.10.2014
    fra 10.10.2014: Mette Frederiksen (S)
  • Uddannelses- og forskningsminister: Sofie Carsten Nielsen (RV)
  • Kulturminister og kirkeminister: Marianne Jelved (RV)
  • Minister for by, bolig og landdistrikter og minister for nordisk samarbejde:
    Carsten Hansen (S)
  • Undervisningsminister: Christine Antorini (S)
  • Minister for sundhed og forebyggelse: Nick Hækkerup (S)
  • Forsvarsminister: Nicolai Wammen (S)
  • Minister for børn, ligestilling, integration og sociale forhold: Manu Sareen (RV)
  • Erhvervs- og vækstminister: Henrik Sass Larsen (S)
  • Klima-, energi- og bygningsminister: Rasmus Helveg Petersen (RV)
  • Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri: Dan Jørgensen (S)
  • Handels- og udviklingsminister: Mogens Jensen (S)
  • Transportminister: Magnus Heunicke (S)
  • Miljøminister: Kirsten Brosbøl (S)

 

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Tidsafgrænsning
2011 -
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
17. august 2015
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk