Danske regeringer 2015-

Øvrige

 Kort oversigt over de danske regeringer fra 2015 - 

Lars Løkke Rasmussen (2)

Venstre (V)
28. juni 2015 til 28. november 2016

  • Statsminister: Lars Løkke Rasmussen (V)
  • Udenrigsminister: Kristian Jensen (V)
  • Finansminister: Claus Hjort Frederiksen (V)
  • Justitsminister: Søren Pind (V) 
  • Skatteminister: Karsten Lauritzen (V)
  • Transport- og bygningsminister: Hans Christian Schmidt (V)
  • Erhvervs- og vækstminister: Troels Lund Poulsen (V)
  • Beskæftigelsesminister: Jørn Neergaard Larsen
  • Minister for børn, undervisning og ligestilling:  Ellen Trane Nørby (V)  
  • Udlændinge- integrations- og boligminister: Inger Støjberg (V) 
  • Social- og indenrigsminister:  Karen Ellemann (V)
  • Miljø- og fødevareminister: Eva Kjer Hansen (V) fra 28.06.2015 til 29.02.2016
    fra 29.02.2016: Esben Lunde Larsen (V)
  • Energi-, forsynings- og klimaminister: Lars Christian Lilleholt (V)
  • Uddannelses- og forskningsminister: Esben Lunde Larsen (V) fra 28.06.2015 til 29.02.2016
    fra 29.02.2016: Ulla Tørnæs (V) 
  • Sundhed- og ældreminister: Sofie Løhde (V) 
  • Forsvarsminister og minister for nordisk samarbejde: Carl Holst (V) 
    fra 30.09.2015: Peter Christensen (V)
  • Kultur- og kirkeminister: Bertel Haarder (V)

 

Lars Løkke Rasmussen (3)

Venstre (V), Liberal Alliance (LA) og Konservative (K) 
28. november 2016 til 27. juni 2019

  • Statsminister: Lars Løkke Rasmussen (V)
  • Udenrigsminister: Anders Samuelsen (LA)
  • Finansminister: Kristian Jensen (V)
  • Justitsminister: Søren Pape Poulsen (K) 
  • Skatteminister: Karsten Lauritzen (V)
  • Transport,- bygnings og boligminister: Ole Birk Olesen (LA) 
  • Erhvervsminister: Brian Mikkelsen (K) fra 28.11.2016 til 21.06.2018
    fra 21.06.2018: Rasmus Jarlov (K)
  • Beskæftigelsesminister: Troels Lund Poulsen (V)
  • Børne- og socialminister:  Mai Mercado (K)  
  • Udlændinge- og integrationsminister: Inger Støjberg (V) 
  • Økonomi- og indenrigsminister:  Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA)
  • Fiskeri- miljø- og fødevareminister (fra 07.08.2017: Miljø- og fødevareminister): Esben Lunde Larsen (V) fra 28.11.2016 til 02.05.2018
    fra 02.05.2018: Jakob Ellemann-Jensen (V)
  • Energi-, forsynings- og klimaminister: Lars Christian Lilleholt (V)
  • Uddannelses- og forskningsminister: Søren Pind (V) fra 28.11.2016 til 02.05.2018
    fra 02.05.2018 Tommy Ahlers (V)
  • Sundhedsminister: Ellen Trane Nørby (V)
  • Forsvarsminister: Claus Hjort Frederiksen (V)
  • Kultur- og kirkeminister: Mette Bock (LA)
  • Minister for ligestilling og minister for nordisk samarbejde (fra 07.08.2017: Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde): Karen Ellemann (V) fra 28.11.2016 til 02.05.2018
    fra 02.05.2018: Eva Kjer Hansen (V)  
  • Undervisningsminister: Merete Riisager (LA)
  • Minister for udviklingssamarbejde: Ulla Tørnæs (V)  
  • Minister for offentlig innovation: Sophie Løhde (V)
  • Ældreminister: Thyra Frank (LA)

 

Mette Frederiksen

Socialdemokratiet (S)
27. juni 2019- 

  • Statsminister: Mette Frederiksen (S)
  • Udenrigsminister: Jeppe Kofod (S)
  • Finansminister: Nicolai Wammen (S)
  • Justitsminister: Nick Hækkerup (S) fra 27.06.2019 til 02.05.2022
    fra 02.05.2022: Mattias Tesfaye (S)  
  • Social- og indenrigsminister (fra 21.01.2022: Social- og ældreminister): Astrid Krag (S) fra 27.06.2019 til 21.01.2021
    fra 21.01.2022: Astrid Krag (S)
  • Skatteminister: Morten Bødskov (S) fra 27.06.2019 til 04.02.2022
    fra 04.02.2022: Jeppe Bruus (S)
  • Transportminister (fra 04.02.2022: Transportminister og minister for ligestilling): Benny Engelbrecht (S) fra 27.06.2019 til 04.02.2022
    fra 04.02.2022: Trine Bramsen (S)
  • Erhvervsminister: Simon Kollerup (S)
  • Beskæftigelsesminister (fra 19.11.2020: Beskæftigelsesminister og minister for ligestilling): Peter Hummelgaard (S)
  • Børne- og undervisningsminister: Pernille Rosenkrantz-Theil (S)  
  • Udlændinge og integrationsminister: Mattias Tesfaye (S) fra 27.06.2019 til 02.05.2022
    fra 02.05.2022: Kaare Dybvad Bek (S)
  • Miljøminister: Lea Wermelin (S)
  • Energi-, forsynings- og klimaminister: Dan Jørgensen (S)
  • Uddannelses- og forskningsminister: Ane Halsboe-Jørgensen (S) fra 27.06.2019 til 16.08.2021
    fra 16.08.2021: Jesper Petersen (S)
  • Forsvarsminister: Trine Bramsen (S) fra 27.06.2019 til 02.04.2022
    fra 02.04.2022: Morten Bødskov (S)
  • Kultur- og kirkeminister: Joy Mogensen (S) fra 27.06.2019 til 16.08.2021
    fra 16.08.2021: Ane Halsboe-Jørgensen (S)
  • Minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk
  • samarbejde (fra 19.11.2020: Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri): Mogens Jensen (S) fra 27.06.2019 til 19.11.2020
    fra 19.11.2020: Rasmus Prehn (S)
  • Minister for udviklingssamarbejde (fra 19.11.2020: Minister for udviklingssamarbejde og nordisk samarbejde): Rasmus Prehn (S) fra 27.06.2019 til 19.11.2020
    fra 19.11.2020: Flemming Møller Mortensen (S)
  • Boligminister (fra 21.01.2021: Indenrigs- og boligminister): Kaare Dybvad Bek (S) fra 27.06.2019 til 02.05.2022
    fra 02.05.2022: Christian Rabjerg Madsen (S)
  • Sundheds- og ældreminister (fra 21.01.2021: Sundhedsminister): Magnus Heunicke (S)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Tidsafgrænsning
2015 -
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
19. juli 2017
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk