Danske regeringer 1924-1939

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1924-1939

 Th. Stauning (1)

Socialdemokratiet (A)
23. april 1924 - 14. december 1926

  • Statsminister: Th. Stauning (A)
  • Udenrigsminister: Carl Moltke, 
  • Finansminister: C.V. Bramsnæs (A) 
  • Forsvarsminister: L. Rasmussen (A) 
  • Kirkeminister: Peter Dahl (A) 
  • Undervisningsminister: Nina Bang (A) 
  • Justitsminister: K.K. Steincke (A) 
  • Indenrigsminister: C.N. Hauge (A) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister): J. Friis-Skotte (A) 
  • Landbrugsminister: Kristen Bording (A) 
  • Minister for industri handel og søfart: Th. Stauning (A)  
  • Socialminister: Frederik Borgbjerg (A)

 

Th. Madsen-Mygdal

Venstre (V)
14. december 1926 – 30. april 1929

  • Statsminister: Th. Madsen-Mygdal (V) 
  • Udenrigsminister: L. Moltesen (V) 
  • Finansminister: N. Neergaard (V) 
  • Forsvarsminister: Søren Brorsen (V) 
  • Kirkeminister: Fr. Bruun-Rasmussen (V) 
  • Undervisningsminister: J. Byskov (V) 
  • Justitsminister: Svenning Rytter (V) 
  • Indenrigsminister: Oluf Kragh (V) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister):
    Johannes Stensballe (V) 
  • Landbrugsminister: Th. Madsen-Mygdal (V) 
  • Minister for industri, handel og søfart: M.N. Slebsager (V),
    fra 03.10.1928: Th. Madsen-Mygdal (V),
    fra 06.10.1928: Johannes Stensballe (V)   
  • Minister for sundhedsvæsen: V. Rubow (V) 

 

Th. Stauning (2)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B)
30. april 1929 – 4. november 1935

  • Statsminister: Th. Stauning (A) 
  • Udenrigsminister: P. Munch (B) 
  • Finansminister: C.V. Bramsnæs (A),
    fra 31.05.1933: H.P. Hansen (A) 
  • Forsvarsminister: L. Rasmussen (A),
    fra 24.11.1932: H.P. Hansen (A),
    fra 31.05.1933: Th. Stauning (A) 
  • Kirkeminister: Peter Dahl (A) 
  • Undervisningsminister: Frederik Borgbjerg (A) 
  • Justitsminister: C.Th. Zahle (B) 
  • Indenrigsminister: Bertel Dahlgaard (B) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister): J. Friis-Skotte (A) 
  • Landbrugsminister: Kristen Bording (A) 
  • Minister for industri og handel (Handelsminister): C.N.Hauge (A) 
  • Minister for søfart og fiskeri: Th. Stauning (A),
    fra 31.05.1933: C.N. Hauge (A) 
  • Socialminister: K.K. Steincke (A)

 

Th. Stauning (3)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B)
4. november 1935 – 15. september 1939

  • Statsminister: Th. Stauning (A) 
  • Udenrigsminister: P. Munch (B) 
  • Finansminister: H.P. Hansen (A),
    fra 20.07.1937: Vilhelm Buhl (A)
  • Forsvarsminister: Alsing Andersen (A) 
  • Kirkeminister: Johannes Hansen (A) 
  • Undervisningsminister: Jørgen Jørgensen (B) 
  • Justitsminister: K.K. Steincke (A),
    fra 15.09.1939: S. Unmack Larsen (A)  
  • Indenrigsminister: Bertel Dahlgaard (B) 
  • Minister for offentlige arbejder (Trafikminister): N. Fisker (A),
    fra 15.09.1939: Axel Sørensen (A) 
  • Landbrugsminister (fra 09.11.1935 kaldet minister for landbrug og fiskeri): Kristen Bording (A) 
  • Minister for industri, handel og søfart: Johs. Kjærbøl (A) 
  • Socialminister Ludvig Christensen (A)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk