Danske regeringer 2001-2011

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 2001-2011

Anders Fogh Rasmussen (1)

Venstre (V), Det Konservative Folkeparti (fra 2004: De Konservative) (C)
27. november 2001 – 18. februar 2005

  • Statsminister: Anders Fogh Rasmussen (V) 
  • Økonomi- og erhvervsminister: Bendt Bendtsen (C)
  • Minister for nordisk samarbejde: Bendt Bendtsen (C),
    fra 18.06.2002: Flemming Hansen (C)
  • Udenrigsminister: Per Stig Møller (C)
  • Finansminister: Thor Pedersen (V) 
  • Beskæftigelsesminister: Claus Hjorth Frederiksen (V) 
  • Justitsminister: Lene Espersen (C) 
  • Kulturminister: Brian Mikkelsen (C) 
  • Minister for flygtninge, indvandrere og integration:
    Bertel Haarder (V)
  • Minister uden portefølje (Europaminister):
    Bertel Haarder (V) (indtil 01.01.2003)
  • Minister for udviklingsbistand: fra 02.08.2004: Bertel Haarder (V) 
  • Skatteminister: Svend Erik Hovmand (V),
    fra 02.08.2004: Kristian Jensen (V) 
  • Trafikminister: Flemming Hansen (C) 
  • Minister for videnskab, teknologi og udvikling: Helge Sander (V) 
  • Fødevareminister: Mariann Fischer Boel (V),
    fra 02.08.2004: Hans Christian Schmidt (V) 
  • Forsvarsminister: Svend Aage Jensby (V),
    fra 24.04.2004: Søren Gade (V) 
  • Miljøminister: Hans Christian Schmidt (V),
    fra 02.08.2004: Connie Hedegaard (C) 
  • Indenrigs- og sundhedsminister: Lars Løkke Rasmussen (V) 
  • Kirkeminister: Tove Fergo (V) 
  • Undervisningsminister: Ulla Tørnæs (V) 
  • Socialminister og minister for ligestilling: Henriette Kjær (C),
    fra 02.08.2004: Eva Kjer Hansen (V) 
  • Minister for familie- og forbrugeranliggender: 
    fra 2. august 2004: Henriette Kjær (C)

 

Anders Fogh Rasmussen (2)

Venstre (V), De Konservative (C)
18. februar 2005 – 23. november 2007

  • Statsminister: Anders Fogh Rasmussen (V)
  • Økonomi- og erhvervsminister: Bendt Bendtsen (C)
  • Udenrigsminister: Per Stig Møller (C)
  • Finansminister: Thor Pedersen (V)
  • Beskæftigelsesminister: Claus Hjort Frederiksen (V)
  • Justitsminister: Lene Espersen (C)
  • Kulturminister: Brian Mikkelsen (C)
  • Undervisnings- og kirkeminister: Bertel Haarder (V)
  • Socialminister og minister for ligestilling: Eva Kjer Hansen (V),
    fra 12.09.2007: Karen Jespersen (V)
  • Minister for videnskab, teknologi og udvikling: Helge Sander (V)
  • Indenrigs- og sundhedsminister: Lars Løkke Rasmussen (V)
  • Minister for udviklingsbistand: Ulla Tørnæs (V)
  • Forsvarsminister: Søren Gade (V)
  • Fødevareminister: Hans Christian Schmidt (V),
    fra 12.09.2007: Eva Kjer Hansen (V)
  • Miljøminister og minister for nordisk samarbejde:
    Connie Hedegaard (C)
  • Skatteminister: Kristian Jensen (V)
  • Minister for flygtninge, indvandrere og integration:
    Rikke Hvilshøj (V)
  • Minister for familie- og forbrugeranliggender: Lars Barfoed (C),
    fra 15.12.2006: Carina Christensen (C)
  • Transport- og energiminister: Flemming Hansen (C),
    fra 12.09.2007: Jakob Axel Nielsen (C)

 

Anders Fogh Rasmussen (3)

Venstre (V), De Konservative (C)
23. november 2007 - 5. april 2009

  • Statsminister: Anders Fogh Rasmussen (V)
  • Økonomi- og erhvervsminister: Bendt Bendtsen (C),
    fra 10.09.2008: Lene Espersen (C)
  • Udenrigsminister: Per Stig Møller (C)
  • Finansminister: Lars Løkke Rasmussen (V)
  • Beskæftigelsesminister: Claus Hjort Frederiksen (V)
  • Justitsminister: Lene Espersen (C),
    fra 10.09.2008: Brian Mikkelsen (C)
  • Kulturminister: Brian Mikkelsen (C),
    fra 10.09.2008: Carina Christensen (C)
  • Skatteminister: Kristian Jensen (V)
  • Undervisningsminister og minister for nordisk samarbejde:
    Bertel Haarder (V)
  • Velfærdsminister og minister for ligestilling: Karen Jespersen (V)
  • Minister for videnskab, teknologi og udvikling: Helge Sander (V)
  • Minister for udviklingsbistand: Ulla Tørnæs (V)
  • Forsvarsminister: Søren Gade (V)
  • Fødevareminister: Eva Kjer Hansen (V)
  • Klima- og energiminister: Connie Hedegaard (C)
  • Transportminister: Carina Christensen (C),
    fra 10.09.2008: Lars Barfoed (C)
  • Minister for sundhed og forebyggelse: Jakob Axel Nielsen (C) 
  • Minister for flygtninge, indvandrere og integration:
    Birthe Rønn Hornbech (V)
  • Kirkeminister: Birthe Rønn Hornbech (V)
  • Miljøminister: Troels Lund Poulsen (V)

 

Lars Løkke Rasmussen (1)

Venstre (V), De Konservative (C)
5. april 2009 - 3. oktober 2011

  • Statsminister: Lars Løkke Rasmussen (V)
  • Økonomi- og erhvervsminister: Lene Espersen (C),
    fra 23.02.2010: Brian Mikkelsen (C)
  • Udenrigsminister: Per Stig Møller (C),
    fra 23.02.2010: Lene Espersen (C)
  • Finansminister: Lars Løkke Rasmussen (V),
    fra 07.04.2009: Claus Hjort Frederiksen (V)
  • Beskæftigelsesminister: Claus Hjort Frederiksen (V),
    fra 07.04.2009: Inger Støjberg (V)
  • Minister for ligestilling: Karen Jespersen (V),
    fra 07.04.2009: Inger Støjberg (V),
    fra 23.02.2010: Lykke Friis (V)
  • Justitsminister: Brian Mikkelsen (C),
    fra 23.02.2010: Lars Barfoed (C)
  • Skatteminister: Kristian Jensen (V),
    fra 23.02.2010: Troels Lund Poulsen (V),
    fra 08.03.2011: Peter Christensen (V)
  • Undervisningsminister: Bertel Haarder (V),
    fra 23.02.2010: Tina Nedergaard (V),
    fra 08.03.2011: Troels Lund Poulsen (V)
  • Minister for nordisk samarbejde: Bertel Haarder (V),
    fra 23.02.2010: Karen Ellemann (V)
  • Velfærdsminister: Karen Jespersen (V) (indtil: 07.04.2009)
  • Minister for videnskab, teknologi og udvikling: Helge Sander (V), fra 23.02.2010: Charlotte Sahl-Madsen (C)
  • Minister for udviklingsbistand: Ulla Tørnæs (V),
    fra 23.02.2010: Søren Pind (V)
  • Forsvarsminister: Søren Gade (V),
    fra 23.02.2010: Gitte Lillelund Bech (V)
  • Fødevareminister: Eva Kjer Hansen (V),
    fra 23.02.2010: Henrik Høegh (V)
  • Klima- og energiminister: Connie Hedegaard (C),
    fra 24.11.2009: Lykke Friis (V)
  • Minister for FN’s klimakonference i København i 2009:
    Connie Hedegaard (C) (indtil 20.12.2009)
  • Transportminister: Lars Barfoed (C),
    fra 23.02.2010: Hans Christian Schmidt (V)
  • Kulturminister: Carina Christensen (C),
    fra 23.02.2010: Per Stig Møller (C)
  • Minister for sundhed og forebyggelse: Jakob Axel Nielsen (C)
    (indtil: 23.02.2010)
  • Minister for flygtninge, indvandrere og integration:
    Birthe Rønn Hornbech (V), fra 08.03.2011: Søren Pind (V)
  • Kirkeminister: Birthe Rønn Hornbech (V),
    fra 08.03.2011: Per Stig Møller (C)
  • Miljøminister: Troels Lund Poulsen (V),
    fra 23.02.2010: Karen Ellemann (V)
  • Indenrigs- og socialminister: fra 07.04.2009: Karen Ellemann (V) (indtil: 23.02.2010)

 

 

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk