Danske regeringer 2011-2015

Øvrige

En kort oversigt over de danske regeringer fra 2011 frem til folketingsvalget i 2015.

Helle Thorning-Schmidt (1)

Socialdemokraterne (A), Radikale Venstre (B), Socialistisk Folkeparti (F)
3. oktober 2011 til 3. februar 2014.

  • Statsminister: Helle Thorning-Schmidt (A)
  • Økonomi- og indenrigsminister: Margrethe Vestager (B)
  • Udenrigsminister: Villy Søvndal (F),
    fra 12.12.2013: Holger K. Nielsen (F)
  • Finansminister: Bjarne Corydon (A)
  • Justitsminister: Morten Bødskov (A), 
    fra 12.12.2013 Karen Hækkerup (A)
  • Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser:
    Morten Østergaard (B)
  • Skatteminister: Thor Möger Pedersen (F),
    fra 16.10.2012: Holger K. Nielsen (F),
    fra 12.12.2013: Jonas Dahl (F)
  • Transportminister: Henrik Dam Kristensen (A),
    fra 09.08.2013: Pia Olsen Dyhr (F)
  • Erhvervs- og vækstminister: Ole Sohn (F),
    fra 16.10.2012: Annette Vilhelmsen (F),
    fra 09.08.2013: Henrik Sass Larsen (A)
  • Minister for by, bolig og landdistrikter: Carsten Hansen (A)
  • Beskæftigelsesminister: Mette Frederiksen (A)
  • Børne- og undervisningsminister (fra 09.08.2013: undervisningsminister):
    Christine Antorini (A)
  • Social- og integrationsminister (fra 09.08.2013: Social-, børne- og integrationsminister): Karen Hækkerup (A), 
    fra 09.08.2013: Annette Vilhelmsen (F)
  • Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri: Mette Gjerskov (A),
    fra 09.08.2013: Karen Hækkerup (A),
    fra 12.12.2013: Dan Jørgensen (A)
  • Klima-, energi- og bygningsminister: Martin Lidegaard (B)
  • Handels- og investeringsminister (fra 09.08.2013: handels- og europaminister):
    Pia Olsen Dyhr (F), 
    fra 09.08.2013: Nick Hækkerup (S)
  • Minister for sundhed og forebyggelse: Astrid Krag (F)
  • Forsvarsminister: Nick Hækkerup (A), 
    fra 09.08.2013: Nicolai Wammen (A)
  • Miljøminister: Ida Auken (F)
  • Europaminister (fra 09.08.2013 sammenlagt med handels- og investeringsministeren):
    Nicolai Wammen (A)
  • Minister for ligestilling og kirke og minister for nordisk samarbejde: Manu Sareen (B)
  • Minister for udviklingsbistand (fra 08.11.2013: udviklingsminister):
    Christian Friis Bach (B),
    fra 21.11.2013: Rasmus Helveg Petersen (B)
  • Kulturminister: Uffe Elbæk (B),
    fra 06.12.2012: Marianne Jelved (B)

 

Helle Thorning-Schmidt (2)

Socialdemokraterne (A), Radikale Venstre (B)
3. februar 2014 – 28. juni 2015.

  • Statsminister: Helle Thorning-Schmidt (A)
  • Økonomi- og indenrigsminister: Margrethe Vestager (B), 
    fra 02.09.2014: Morten Østergaard (B)
  • Finansminister: Bjarne Corydon (A)
  • Udenrigsminister: Martin Lidegaard (B)
  • Skatteminister: Morten Østergaard (B),
    fra 02.09.2014: Benny Engelbrecht (A)
  • Beskæftigelsesminister: Mette Frederiksen (A),
    fra 10.10.2014: Henrik Dam Kristensen (A)
  • Justitsminister: Karen Hækkerup (A), 
    fra 10.10.2014: Mette Frederiksen (A)
  • Uddannelses- og forskningsminister: Sofie Carsten Nielsen (B)
  • Kulturminister og kirkeminister: Marianne Jelved (B)
  • Minister for by, bolig og landdistrikter og minister for nordisk samarbejde:
    Carsten Hansen (A)
  • Undervisningsminister: Christine Antorini (A)
  • Minister for sundhed og forebyggelse: Nick Hækkerup (A)
  • Forsvarsminister: Nicolai Wammen (A)
  • Minister for børn, ligestilling, integration og sociale forhold: Manu Sareen (B)
  • Erhvervs- og vækstminister: Henrik Sass Larsen (A)
  • Klima-, energi- og bygningsminister: Rasmus Helveg Petersen (B)
  • Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri: Dan Jørgensen (A)
  • Handels- og udviklingsminister: Mogens Jensen (A)
  • Transportminister: Magnus Heunicke (A)
  • Miljøminister: Kirsten Brosbøl (A)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Tidsafgrænsning
2011 -
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
17. august 2015
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Tidsafgrænsning
2011 -
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
17. august 2015
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk