Danske regeringer 1993-2001

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1993-2001

Poul Nyrup Rasmussen (1)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B), Centrumdemokraterne (D), Kristeligt Folkeparti (Q)
25. januar 1993 - 27. september 1994

  • Statsminister: Poul Nyrup Rasmussen (A)
  • Økonomiminister: Marianne Jelved (B)
  • Energiminister: Jann Sjursen (Q)
  • Finansminister: Mogens Lykketoft (A)
  • Udenrigsminister: Niels Helveg Petersen (B)
  • Landbrugs- og fiskeriminister: Bjørn Westh (A)
  • Miljøminister: Svend Auken (A)
  • Minister for kommunikation og turisme: Arne Melchior (D),
    fra 28.01.1994: Helge Mortensen (D)
  • Undervisningsminister: Ole Vig Jensen (B)
  • Boligminister og minister for nordisk samarbejde og Østersøspørgsmål: Flemming Kofod-Svendsen (Q)
  • Minister for udviklingsbistand: Helle Degn (A)
  • Indenrigsminister: Birte Weiss (A)
  • Arbejdsminister: Jytte Andersen (A)
  • Skatteminister: Ole Stavad (A)
  • Forsvarsminister: Hans Hækkerup (A)
  • Kulturminister: Jytte Hilden (A)
  • Sundhedsminister: Torben Lund (A)
  • Trafikminister: Helge Mortensen (A),
  • fra 28.01.1994: Jan Trøjborg (A)
  • Samordningsminister: Mimi Jakobsen (D) (indtil 08.02.1994)
  • Industriminister: Jan Trøjborg (A),
  • fra 28.01.1994: Mimi Jakobsen (A) (indtil 08.02.1994)
  • Industri- og samordningsminister: Mimi Jakobsen (D) (fra 08.02.1994)
  • Justitsminister: Pia Gjellerup (A),
  • fra 29.03.1993: Erling Olsen (A)
  • Socialminister: Karen Jespersen (A),
  • fra 28.01.1994: Bente Juncker (D), 
    fra 11.02.1994: Yvonne Herløv Andersen (D)
  • Forsknings- og teknologiminister: Svend Bergstein (D),
  • fra 28.01.1994: A.O. Andersen (D)
  • Kirkeminister: A.O. Andersen (D)

 

Poul Nyrup Rasmussen (2)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B), Centrumdemokraterne (D)
27. september 1994 - 30. december 1996

  • Statsminister: Poul Nyrup Rasmussen (A) 
  • Økonomiminister og minister for nordisk samarbejde:
    Marianne Jelved (B) 
  • Erhvervsminister: Mimi Jakobsen (D) 
  • Finansminister: Mogens Lykketoft (A) 
  • Udenrigsminister: Niels Helveg Petersen (B) 
  • Justitsminister: Bjørn Westh (A) 
  • Miljø- og energiminister: Svend Auken (A) 
  • Undervisningsminister: Ole Vig Jensen (B) 
  • Minister for udviklingsbistand: Poul Nielson (A) 
  • Indenrigsminister og kirkeminister: Birte Weiss (A) 
  • Arbejdsminister: Jytte Andersen (A) 
  • Skatteminister: Ole Stavad (A),
  • fra 01.11.1994. Carsten Koch (A) 
  • Forsvarsminister: Hans Hækkerup (A) 
  • Kulturminister: Jytte Hilden (A) 
  • Trafikminister: Jan Trøjborg (A) 
  • Socialminister: Karen Jespersen (A) 
  • Sundhedsminister: Yvonne Herløv Andersen (D) 
  • Boligminister: Ole Løvig Simonsen (A) 
  • Forskningsminister: Frank Jensen (A) 
  • Landbrugs- og fiskeriminister: Henrik Dam Kristensen (A)

 

Poul Nyrup Rasmussen (3)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre(B)
30. december 1996 - 23. marts 1998

  • Statsminister: Poul Nyrup Rasmussen (A) 
  • Økonomiminister og minister for nordisk samarbejde:
    Marianne Jelved (B) 
  • Finansminister: Mogens Lykketoft (A) 
  • Udenrigsminister: Niels Helveg Petersen (B) 
  • Trafikminister: Bjørn Westh (A) 
  • Miljø- og energiminister: Svend Auken (A) 
  • Undervisningsminister og kirkeminister: Ole Vig Jensen (B) 
  • Minister for udviklingsbistand: Poul Nielson (A) 
  • Sundhedsminister: Birte Weiss (A) 
  • Indenrigsminister: Birte Weiss (A),
    fra 20.10.1997: Thorkild Simonsen (A) 
  • Arbejdsminister: Jytte Andersen (A) 
  • Forsvarsminister: Hans Hækkerup (A) 
  • Forskningsminister: Jytte Hilden (A) 
  • Erhvervsminister: Jan Trøjborg (A) 
  • Socialminister: Karen Jespersen (A) 
  • Boligminister: Ole Løvig Simonsen (A) 
  • Justitsminister: Frank Jensen (A) 
  • Fødevareminister: Henrik Dam Kristensen (A) 
  • Skatteminister: Carsten Koch (A) 
  • Kulturminister: Ebbe Lundgaard (B)

 

Poul Nyrup Rasmussen (4)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B)
23.3.1998- 27.11.2001

  • Statsminister: Poul Nyrup Rasmussen (A) 
  • Økonomiminister og minister for nordisk samarbejde:
    Marianne Jelved (B) 
  • Udenrigsminister: Niels Helveg Petersen (B),
    fra 21.12.2000: Mogens Lykketoft (A) 
  • Finansminister: Mogens Lykketoft (A),
    fra 21.12.2000: Pia Gjellerup (A) 
  • Miljø- og energiminister: Svend Auken (A) 
  • Forskningsminister: Jan Trøjborg (A),
  • fra 10.07.1999: Birte Weiss (A) (indtil 21.12.2000)
  • IT- og forskningsminister: fra 21.12.2000: Birte Weiss (A) 
  • Undervisningsminister: Margrethe Vestager (B)
  • kirkeminister: Margrethe Vestager (B), 
    fra 21.12.2000: Johannes Lebech (B)
  • Forsvarsminister: Hans Hækkerup (A),
    fra 21.12.2000: Jan Trøjborg (A) 
  • Indenrigsminister: Thorkild Simonsen (A),
    fra 23.02.2000: Karen Jespersen (A) 
  • Fødevareminister: Henrik Dam Kristensen (A),
    fra 23.02.2000: Ritt Bjerregaard (A) 
  • Justitsminister: Frank Jensen (A) 
  • Socialminister: Karen Jespersen (A),
    fra 23.02.2000: Henrik Dam Kristensen (A) 
  • Erhvervsminister: Pia Gjellerup (A),
  • fra 21.12.2000: Ole Stavad (A) 
  • Kulturminister: Elsebeth Gerner Nielsen (B)
  • Arbejdsminister: Ove Hygum (A)
  • Trafikminister: Sonja Mikkelsen (A),
  • fra 23.02.2000: Jacob Buksti (A)
  • By- og boligminister: Jytte Andersen (A),
    fra 21.12.2000: Lotte Bundsgaard (A)
  • Minister for ligestilling: fra 27.09.1999: Jytte Andersen,
    fra 21.12.2000: Lotte Bundsgaard (A)
  • Skatteminister: Ole Stavad (A),
  • fra 21.12.2000: Frode Sørensen (A)
  • Sundhedsminister: Carsten Koch (A),
    fra 23.02.2000: Sonja Mikkelsen (A),
    fra 21.12.2000: Arne Rolighed (A) 
  • Minister for udviklingsbistand: Poul Nielson (A),
    fra 10.09.1999 Jan Trøjborg (A),
    fra 21.12.2000 Anita Bay Bundegaard (B)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk