Danske regeringer 1982-1993

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1982-1993

Poul Schlüter (1)

Det Konservative Folkeparti (C), Venstre (V), Centrumdemokraterne (D), Kristeligt Folkeparti (Q)
10. september 1982 - 10. september 1987

  • Statsminister: Poul Schlüter (C) 
  • Finansminister: Henning Christophersen (V),
    fra 03.07.1984: Palle Simonsen (C) 
  • Udenrigsminister: Uffe Ellemann-Jensen (V) 
  • Justitsminister: Erik Ninn-Hansen (C) 
  • Økonomiminister: Anders Andersen (V) 
  • Landbrugsminister: Niels Anker Kofoed (V),
    fra 12.03.1986: Britta Schall Holberg (V) 
  • Energiminister: Knud Enggaard (V),
    fra 12.03.1986: Svend Erik Hovmand (V) 
  • Industriminister: Ib Stetter (C),
  • fra 12.03.1986: Nils Wilhjelm (C) 
  • Socialminister: Palle Simonsen (C),
    fra 23.07.1984: Elsebeth Kock-Petersen (V), 
    fra 12.03.1986: Mimi Stilling Jakobsen (D) 
  • Miljøminister og minister for nordiske anliggender:
    Christian Christensen (Q) 
  • Undervisningsminister: Bertel Haarder (V) 
  • Minister for offentlige arbejder: Arne Melchior (D),
    fra 14.08.1986: Frode Nør Christensen (D) 
  • Fiskeriminister: Henning Grove (C),
    fra 12.03.1986: Lars P. Gammelgaard (C) 
  • Boligminister: Niels Bollmann (D), fra 12.03.1986: Thor Pedersen (V) 
  • Arbejdsminister: Grethe Fenger Møller (C),
    fra: 12.03.1986: Henning Dyremose (C) 
  • Minister for kulturelle anliggender: Mimi Stilling Jakobsen (D),
    fra 12.03.1986: H.P. Clausen (C) 
  • Kirkeminister: Elsebeth Kock-Petersen (V),
    fra 23.07.1984: Mette Madsen (V) 
  • Indenrigsminister: Britta Schall Holberg (V),
    fra 12.03.1986: Knud Enggaard (V) 
  • Minister for skatter og afgifter: Isi Foighel (C) 
  • Minister for Grønland: Tom Høyem (D),
    fra 01.09.1987: Mimi Stilling Jakobsen (D) 
  • Forsvarsminister: Hans Engell (C)

 

Poul Schlüter (2)

Det Konservative Folkeparti (C), Venstre (V), Centrumdemokraterne (D), Kristeligt Folkeparti (Q)
10. september 1987 - 3. juni 1988

  • Statsminister: Poul Schlüter (C) 
  • Udenrigsminister: Uffe Ellemann-Jensen (V) 
  • Finansminister: Palle Simonsen (C) 
  • Justitsminister: Erik Ninn-Hansen (C) 
  • Minister for økonomisk samordning: Erhard Jakobsen (D) 
  • Økonomiminister: Knud Enggaard (V) 
  • Miljøminister: Christian Christensen (Q) 
  • Undervisnings- og forskningsminister: Bertel Haarder (V) 
  • Socialminister: Mimi Stilling Jakobsen (D) 
  • Kirkeminister: Mette Madsen (V) 
  • Energiminister: Svend Erik Hovmand (V) 
  • Fiskeriminister og minister for nordisk samarbejde:
    Lars P. Gammelgaard (C) 
  • Arbejdsminister: Henning Dyremose (C) 
  • Indenrigsminister: Thor Pedersen (V) 
  • Kultur- og kommunikationsminister: H.P. Clausen (C) 
  • Industriminister: Nils Wilhjelm (C) 
  • Trafikminister: Frode Nør Christensen (D) 
  • Skatteminister: Anders Fogh Rasmussen (V) 
  • Sundhedsminister: Agnete Laustsen (C) 
  • Landbrugsminister: Laurits Tørnæs (V) 
  • Forsvarsminister: Bernt Johan Collet (C) 
  • Boligminister: Flemming Kofod-Svendsen (Q)

 

Poul Schlüter (3)

Det Konservative Folkeparti (C), Venstre (V), Radikale Venstre (B)
3. juni 1988 - 18. december 1990

  • Statsminister: Poul Schlüter (C) 
  • Udenrigsminister: Uffe Ellemann-Jensen (V) 
  • Finansminister: Palle Simonsen (C),
    fra 30.10.1989: Henning Dyremose (C) 
  • Økonomiminister: Niels Helveg Petersen (B)
  • Justitsminister: Erik Ninn-Hansen (C),
  • fra 10.01.1989: H.P. Clausen (C),
  • fra 05.10.1989 Hans Engell (C) 
  • Skatteminister: Anders Fogh Rasmussen (V) 
  • Forsvarsminister: Knud Enggaard (V) 
  • Undervisnings- og forskningsminister: Bertel Haarder (V) 
  • Sundhedsminister: Elsebeth Kock-Petersen (V),
    fra 07.12.1989: Ester Larsen (V) 
  • Fiskeriminister: Lars P. Gammelgaard (C),
    fra 05.10.1989: Kent Kirk (C) 
  • Arbejdsminister: Henning Dyremose (C),
    fra 30.10.1989: Knud E. Kirkegaard (C) 
  • Indenrigsminister og minister for nordisk samarbejde:
    Thor Pedersen (V) 
  • Trafikminister: H.P. Clausen (C),
  • fra 10.01.1989: Knud Østergaard (C)
  • Kommunikationsminister: H.P. Clausen (C),
    fra 10.01.1989: Torben Rechendorff (C)
  • Kirkeminister: Torben Rechendorff (C)
  • Industriminister: Nils Wilhjelm (C),
    fra 02.12.1989: Anne Birgitte Lundholt (C) 
  • Boligminister: Agnete Laustsen (C) 
  • Landbrugsminister: Laurits Tørnæs (V)
  • Energiminister: Jens Bilgrav-Nielsen (B)
  • Kulturminister: Ole Vig Jensen (B) 
  • Miljøminister: Lone Dybkjær (B) 
  • Socialminister: Aase Olesen (B)

 

Poul Schlüter (4)

Det Konservative Folkeparti (C), Venstre(V)
18. december 1990 - 25. januar 1993 

  • Statsminister: Poul Schlüter (C) 
  • Udenrigsminister: Uffe Ellemann-Jensen (V) 
  • Finansminister: Henning Dyremose (C) 
  • Økonomiminister: Anders Fogh Rasmussen (V),
    fra. 19.11.1992: Thor Pedersen (V)
  • Skatteminister: Anders Fogh Rasmussen (V),
    fra 19.11.1992: Peter Brixtofte (V) 
  • Forsvarsminister: Knud Enggaard (V)
  • Minister for nordisk samarbejde: Thor Pedersen (V),
    fra 19.11.1992: Knud Enggaard (V)
  • Indenrigsminister: Thor Pedersen (V)
  • Undervisnings- og forskningsminister: Bertel Haarder (V) 
  • Justitsminister: Hans Engell (C) 
  • Landbrugsminister: Laurits Tørnæs (V)
  • Kirkeminister og kommunikationsminister: Torben Rechendorff (C) 
  • Boligminister: Svend Erik Hovmand (V) 
  • Fiskeriminister: Kent Kirk (C) 
  • Arbejdsminister: Knud E. Kirkegaard (C) 
  • Industriminister og energiminister: Anne Birgitte Lundholt (C) 
  • Sundhedsminister: Ester Larsen (V) 
  • Trafikminister: Kaj Ikast (C) 
  • Miljøminister: Per Stig Møller (C)
  • Socialminister: Else Winther Andersen (V)
  • Kulturminister: Grethe Rostbøll (C)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk