Danske regeringer 1973-1982

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1973-1982

Poul Hartling

Venstre (V)
19. december 1973 - 13. februar 1975

  • Statsminister: Poul Hartling (V)
  • Udenrigsminister: Ove Guldberg (V) 
  • Finansminister: Anders Andersen  (V)
  • Justitsminister og minister for kulturelle anliggender:
    Nathalie Lind (V)
  • Økonomi- og handelsminister: Poul Nyboe Andersen (V)
  • Kirkeminister og minister for offentlige arbejder:
    Kresten Damsgaard (V)
  • Miljøminister og minister for Grønland: Holger Hansen (V)
  • Arbejds- og boligminister: Johan Philipsen (V)
  • Indenrigsminister og socialminister: Jacob Sørensen (V)
  • Landbrugs- og fiskeriminister: Niels Anker Kofoed (V)
  • Undervisningsminister: Tove Nielsen (V)
  • Forsvarsminister: Erling Brøndum (V)

 

Anker Jørgensen (2)

Socialdemokratiet (A)
13. februar 1975 - 30. august 1978

  • Statsminister: Anker Jørgensen (A) 
  • Udenrigsminister: K.B. Andersen (A),
    fra 01.07.1978: Anker Jørgensen (A)
  • Finansminister: Knud Heinesen (A)
  • Økonomiminister: Per Hækkerup (A)
  • Minister for udenrigsøkonomi og for nordiske anliggender:
    Ivar Nørgaard (A) (indtil 26.02.1977) 
  • Indenrigsminister: Egon Jensen (A)
  • Minister for skatter og afgifter: Svend Jakobsen (A),
    fra 26.02.1977: Jens Kampmann (A) 
  • Arbejdsminister: Erling Dinesen (A),
    fra 08.09.1976: Erling Jensen (A),
    fra 01.10.1977: Svend Auken (A) 
  • Justitsminister: Orla Møller (A),
    fra 01.10.1977: Erling Jensen (A)
  • Forsvarsminister: Orla Møller,
    fra 01.10.1977: Poul Søgaard (A) 
  • Boligminister: Helge Nielsen (A),
    fra 26.01.1977: Svend Jakobsen (A),
    fra 26.02.1977: Ove Hove (A)
  • Miljøminister: Helge Nielsen (A),
    fra 26.01.1977: Svend Jakobsen (A),
    fra 26.02.1977: Niels Matthiasen (A)
  • Minister for offentlige arbejder: Niels Matthiasen (A),
    fra 26.02.1977: Kjeld Olesen (A) 
  • Minister for kulturelle anliggender: Niels Matthiasen (A)
  • Socialminister: Eva Gredal (A) 
  • Handelsminister: Erling Jensen (A),
    fra 08.09.1976: Per Hækkerup (A),
    fra 26.02.1977: Ivar Nørgaard (A) 
  • Undervisningsminister: Ritt Bjerregaard (A) 
  • Kirkeminister og minister for Grønland: Jørgen Peder Hansen (A) 
  • Landbrugsminister: Poul Dalsager (A) 
  • Fiskeriminister: Poul Dalsager (A),
    fra 26.02.1977: Svend Jakobsen (A) 
  • Minister uden portefølje med særligt henblik på udenrigspolitiske spørgsmål: fra 26.02.1977: Lise Østergaard (A)

 

Anker Jørgensen (3)

Socialdemokratiet (A), Venstre (V)
30. august 1978 - 26. oktober 1979

  • Statsminister: Anker Jørgensen (A) 
  • Udenrigsminister: Henning Christophersen (V)
  • Finansminister: Knud Heinesen (A) 
  • Minister uden portefølje med henblik på økonomisk samordning: Per Hækkerup (A) (indtil 13.03.1979) 
  • Miljøminister: Ivar Nørgaard (A) 
  • Kirkeminister: Egon Jensen (A) 
  • Minister for kulturelle anliggender: Niels Matthiasen (A) 
  • Socialminister: Erling Jensen (A) 
  • Justitsminister: Nathalie Lind (V) 
  • Fiskeriminister: Svend Jakobsen (A) 
  • Minister for Grønland: Jørgen Peder Hansen (A) 
  • Undervisningsminister: Ritt Bjerregaard (A),
    fra 05.01.1979: Dorte Bennedsen (A) 
  • Minister uden portefølje med særligt henblik på udenrigspolitiske spørgsmål: Lise Østergaard (A) 
  • Økonomiminister og minister for skatter og afgifter:
    Anders Andersen (V) 
  • Landbrugsminister: Niels Anker Kofoed (V) 
  • Forsvarsminister: Poul Søgaard (A) 
  • Arbejdsminister: Svend Auken (A) 
  • Indenrigsminister: Knud Enggaard (V) 
  • Handelsminister: Arne Christiansen (V) 
  • Boligminister: Erling Olsen (A) 
  • Minister for offentlige arbejder: Ivar Hansen (V)

 

Anker Jørgensen (4)

Socialdemokratiet (A)
26. oktober 1979 - 30. december 1981

  • Statsminister: Anker Jørgensen (A)
  • Udenrigsminister: Kjeld Olesen (A)
  • Finansminister: Svend Jakobsen (A)
  • Økonomiminister: Ivar Nørgaard (A)
  • Miljøminister: Ivar Nørgaard (A),
    fra 28.02.1980: Erik Holst (A) 
  • Minister for kulturelle anliggender: Niels Matthiasen (A),
    fra 28.02.1980: Lise Østergaard (A) 
  • Industriminister: Erling Jensen (A) 
  • Kirkeminister og minister for Grønland: Jørgen Peder Hansen (A),
    fra 20.01.1981: Tove Lindbo Larsen (A) 
  • Socialminister: Ritt Bjerregaard (A) 
  • Landbrugsminister: Poul Dalsager (A),
    fra 20.01.1981: Bjørn Westh (A) 
  • Fiskeriminister: Poul Dalsager (A),
    fra 20.01.1981: Karl Hjortnæs (A)
  • Minister for offentlige arbejder: Jens Risgaard Knudsen (A),
    fra 15.10.1981: Knud Heinesen (A) 
  • Undervisningsminister: Dorte Bennedsen (A)
  • Forsvarsminister: Poul Søgaard (A)
  • Arbejdsminister: Svend Auken (A)
  • Boligminister: Erling Olsen (A)
  • Minister for skatter og afgifter: Karl Hjortnæs (A),
    fra 20.01.1981: Mogens Lykketoft (A) 
  • Energiminister: Poul Nielson (A) 
  • Indenrigsminister: Henning Rasmussen (A) 
  • Justitsminister: Henning Rasmussen (A),
    fra 20.01.1981: Ole Espersen (A)
  • Minister uden portefølje med særligt henblik på udenrigspolitiske spørgsmål: Lise Østergaard (A) (indtil 28.02.1980)
  • Minister for nordiske anliggender:
    fra 28.02.1980: Lise Østergaard (A)

 

Anker Jørgensen (5)

Socialdemokratiet (A)
30. december 1981 - 10. september 1982

  • Statsminister: Anker Jørgensen (A) 
  • Udenrigsminister: Kjeld Olesen (A) 
  • Finansminister: Knud Heinesen (A)
  • Økonomiminister: Ivar Nørgaard (A) 
  • Industriminister: Erling Jensen (A) 
  • Undervisningsminister: Dorte Bennedsen (A)
  • Minister for kulturelle anliggender og minister for nordiske anliggender: Lise Østergaard (A) 
  • Forsvarsminister: Poul Søgaard (A)
  • Arbejdsminister: Svend Auken (A)
  • Boligminister: Erling Olsen (A) 
  • Fiskeriminister: Karl Hjortnæs (A)
  • Energiminister: Poul Nielson (A) 
  • Indenrigsminister: Henning Rasmussen (A)
  • Miljøminister: Erik Holst (A) 
  • Justitsminister: Ole Espersen (A) 
  • Kirkeminister og minister for Grønland: Tove Lindbo Larsen (A) 
  • Landbrugsminister: Bjørn Westh (A)
  • Minister for skatter og afgifter: Mogens Lykketoft (A)
  • Minister for offentlige arbejder: J.K. Hansen (A)
  • Socialminister: Bent Hansen (A),
    fra 27.04.1982: Bent Rold Andersen (A)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk