Danske regeringer 1953-1968

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1953-1968

Hans Hedtoft (3)

Socialdemokratiet (A)
30. september 1953 - 1. februar 1955

  • Statsminister: Hans Hedtoft (A),
    fra 29.01.1955: H.C. Hansen (A) 
  • Udenrigsminister: H.C. Hansen (A)
  • Finansminister: Viggo Kampmann (A)
  • Indenrigs- og boligminister: Johannes Kjærbøl (A) 
  • Minister for offentlige arbejder: Carl Petersen (A) 
  • Arbejdsminister: Johan Strøm (A) (indtil 01.11.1953)
  • Socialminister: Johan Strøm (A)
  • Fiskeriminister: Christian Christiansen (A) 
  • Forsvarsminister: Rasmus Hansen (A)
  • Landbrugsminister: J.S. Smørum (A)
  • Minister uden portefølje: J.O. Krag (A) (indtil 01.11.1953)
  • Økonomi- og arbejdsminister: fra 01.11.1953: J.O. Krag (A)
  • Undervisningsminister: Julius Bomholt (A)
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A)
  • Minister for handel, industri og søfart: Lis Groes (A) 
  • Justitsminister: Hans Hækkerup (A)

 

H.C. Hansen (1)

Socialdemokratiet (A)
1. februar 1955 - 28. maj 1957

  • Statsminister og udenrigsminister: H.C. Hansen (A)
  • Finansminister: Viggo Kampmann (A) 
  • Indenrigsminister: Johannes Kjærbøl (A),
    fra 30.08.1955: Carl Petersen (A)
  • Boligminister: Johannes Kjærbøl (A)
  • Minister for Grønland: fra 30.08.1955: Johannes Kjærbøl (A) 
  • Socialminister: Johan Strøm (A)
  • Fiskeriminister: Christian Christiansen (A) 
  • Forsvarsminister: Rasmus Hansen,
    fra 25.05.1956: Poul Hansen (A) 
  • Landbrugsminister: Jens Smørum (A)
  • Økonomi- og arbejdsminister: J.O. Krag (A)
  • Undervisningsminister: Julius Bomholt (A)
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A) 
  • Minister for handel, industri og søfart: Lis Groes (A) 
  • Justitsminister: Hans Hækkerup (A)
  • Minister for offentlige arbejder: Carl Petersen (A),
    fra 30.08.1955: Kai Lindberg (A) 
  • Minister uden portefølje: fra 30.08.1955: Ernst Christiansen (A)

 

H.C. Hansen (2)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B), Danmarks Retsforbund (E)
28. maj 1957 - 21. februar 1960

  • Statsminister: H.C. Hansen (A),
    fra 19.02.1960: Viggo Kampmann (A)
  • Udenrigsminister: H.C. Hansen (A),
    fra 08.10.1958: J.O. Krag (A)
  • Finansminister: Viggo Kampmann (A)
  • Undervisningsminister: Jørgen Jørgensen (B) 
  • Minister uden portefølje: Viggo Starcke (E) 
  • Økonomiminister og minister for nordiske anliggender:
    Bertel Dahlgaard (B) 
  • Minister for udenrigsøkonomi: J.O. Krag (A) (indtil 08.10.1958) 
  • Socialminister: Julius Bomholt (A) 
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A) 
  • Justitsminister: Hans Hækkerup (A) 
  • Minister for offentlige arbejder og for Grønland: Kai Lindberg (A) 
  • Forsvarsminister: Poul Hansen (A) 
  • Fiskeriminister: Oluf Pedersen (E) 
  • Arbejds- og boligminister: Kaj Bundvad (A) 
  • Landbrugsminister: Karl Skytte (B) 
  • Indenrigsminister: Søren Olesen (E) 
  • Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart): Kjeld Philip (B)

 

Viggo Kampmann (1)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B), Danmarks Retsforbund (E)
21. februar 1960 - 18. november 1960

  • Statsminister: Viggo Kampmann (A)
  • Finansminister: Viggo Kampmann (A),
    fra 31.03.1960: Kjeld Phillip (B) 
  • Udenrigsminister: J.O. Krag (A)  
  • Undervisningsminister: Jørgen Jørgensen (B) 
  • Minister uden portefølje: Viggo Starcke (E) 
  • Økonomiminister og minister for nordiske anliggender:
    Bertel Dahlgaard (B) 
  • Socialminister: Julius Bomholt (A) 
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A) 
  • Justitsminister: Hans Hækkerup (A) 
  • Minister for offentlige arbejder og for Grønland: Kai Lindberg (A) 
  • Forsvarsminister: Poul Hansen (A) 
  • Fiskeriminister: Oluf Pedersen (E) 
  • Arbejdsminister: Kaj Bundvad (A) 
  • Landbrugsminister: Karl Skytte (B) 
  • Indenrigsminister: Søren Olesen (E) 
  • Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart): Kjeld Philip (B),
    fra 31.03.1960: Lars P. Jensen (A) 
  • Boligminister: Kaj Bundvad (A),
    fra 31.03.1960: Carl P. Jensen (A)

 

Viggo Kampmann (2)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B)
18. november 1960 - 3. september 1962

  • Statsminister: Viggo Kampmann (A) 
  • Udenrigsminister: J.O. Krag (A) 
  • Finansminister: Kjeld Philip (B),
    fra 07.09.1961: Hans R. Knudsen (A) 
  • Undervisningsminister: Jørgen Jørgensen (B),
    fra 07.09.1961: K. Helveg Petersen (B) 
  • Økonomiminister: Bertel Dahlgaard (B),
    fra 07.09.1961: Kjeld Philip (B) 
  • Socialminister: Julius Bomholt (A),
    fra 07.09.1961: Kaj Bundvad (A) 
  • Minister for kulturelle anliggender:
    fra 07.09.1961: Julius Bomholt (A)
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A) 
  • Justitsminister: Hans Hækkerup (A) 
  • Minister for offentlige arbejder: Kai Lindberg (A)
  • Forsvarsminister: Poul Hansen (A) 
  • Arbejdsminister: Kaj Bundvad (A) 
  • Landbrugsminister: Karl Skytte (B) 
  • Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart): Lars P. Jensen (A),
    fra 07.09.1961: Hilmar Baunsgaard (B) 
  • Boligminister: Carl P. Jensen (A) 
  • Indenrigsminister: Hans R. Knudsen (A),
    fra 07.09.1961: Lars P. Jensen (A) 
  • Fiskeriminister: A.C. Normann (B) 
  • Minister for Grønland: Mikael Gam (u.p.)

 

Jens Otto Krag (1)

Socialdemokratiet (A), Radikale Venstre (B)
3. september 1962 - 26. september 1964

  • Statsminister: J.O. Krag (A) 
  • Udenrigsminister: Per Hækkerup (A) 
  • Finansminister: Hans R. Knudsen (A),
    fra 15.11.1962 Poul Hansen (A) 
  • Landbrugsminister: Karl Skytte (B) 
  • Minister for kulturelle anliggender: Julius Bomholt (A)
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A) 
  • Justitsminister: Hans Hækkerup (A) 
  • Minister for offentlige arbejder: Kai Lindberg (A) 
  • Arbejdsminister: Kaj Bundvad (A),
    fra 27.08.1963: Erling Dinesen (A)
  • Socialminister: Kaj Bundvad (A) 
  • Økonomiminister: Kjeld Philip (B) 
  • Indenrigsminister: Lars P. Jensen (A) 
  • Boligminister: Carl P. Jensen (A) 
  • Fiskeriminister: A.C. Normann (B) 
  • Minister for Grønland: Mikael Gam (u.p.) 
  • Handelsminister (minister for handel, håndværk, industri og søfart): Hilmar Baunsgaard (B) 
  • Undervisningsminister: K. Helveg Petersen (B) 
  • Forsvarsminister: Poul Hansen (A),
    fra 15.11.1962: Victor Gram (A) 

 

Jens Otto Krag (2)

Socialdemokratiet (A)
26. september 1964 - 2. februar 1968

  • Statsminister: J.O. Krag (A) 
  • Udenrigsminister: Per Hækkerup (A),
    fra 28.11.1966: J. O. Krag (A),
    fra 01.10.1967: Hans Tabor (A) 
  • Finansminister: Poul Hansen (A),
    fra 24.08.1965: Henry Grünbaum (A)
  • Økonomiminister: Poul Hansen (A),
    fra 08.10.1964: Henry Grünbaum (A),
    fra 24.08.1965: Ivar Nørgaard (A)
  • Indenrigsminister: Hans Hækkerup (A)
  • Minister for offentlige arbejder: Kai Lindberg (A),
    fra 28.11.1966: Svend Horn (A) 
  • Handelsminister: Lars P. Jensen (A),
    fra 21.09.1966: Tyge Dahlgaard (A),
    fra 01.10.1967: Ove Hansen (A) 
  • Minister for nordiske anliggender:
    fra 21.09.1966: Thyge Dahlgaard (A),
    fra 01.10.1967: Ove Hansen (A)
  • Minister for europæiske markedsanliggender:
    fra 21.09.1966: Thyge Dahlgaard (A),
    fra 01.10.1967: Ivar Nørgaard (A)
  • Fiskeriminister: H. Larsen-Bjerre (A),
    fra 08.10.1964: Jens Risgaard Knudsen (A) 
  • Socialminister: Kaj Bundvad (A)
  • Minister for Grønland: Carl P. Jensen (A) 
  • Arbejdsminister: Erling Dinesen (A)
  • Boligminister: Kaj Andresen (A)
  • Forsvarsminister: Victor Gram (A) 
  • Justitsminister: K. Axel Nielsen (A) 
  • Landbrugsminister: Chr. Thomsen (A) 
  • Undervisningsminister: K.B. Andersen (A) 
  • Kirkeminister: Bodil Koch (A),
    fra 28.11.1966: Orla Møller (A) 
  • Minister for kulturelle anliggender: Hans Sølvhøj (A),
    fra 28.11.1966: Bodil Koch (A) 
  • Minister for familiens anliggender:
    fra 28.11.1966: Camma Larsen-Ledet (A)
  • Minister uden portefølje (med henblik på udenrigspolitiske spørgsmål, navnlig forholdet til De Forenede Nationer og Den Nordatlantiske Traktats Organisation):
    fra 28.11.1966: Hans Sølvhøj (A) (indtil 30.09.1967) 

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk