Danske regeringer 1945-1953

Øvrige

Kort oversigt over de danske regeringer fra 1945-1953

 Knud Kristensen

Venstre (V)
7. november 1945 - 13. november 1947.

  • Statsminister: Knud Kristensen (V) 
  • Udenrigsminister: Gustav Rasmussen 
  • Finansminister: Thorkil Kristensen (V) 
  • Forsvarsminister: Harald Petersen (V) 
  • Kirkeminister: M. Hartling (V),
    fra 12.11.1945: Carl Hermansen
  • Undervisningsminister: M. Hartling (V) 
  • Justitsminister: A.L.H. Elmquist (V) 
  • Indenrigsminister: Ejnar Kjær (V),
    fra 30.06.1947: N. Arnth-Jensen (V)
  • Minister for offentlige arbejder: N. Elgaard (V) 
  • Landbrugsminister: Erik Eriksen (V)
  • Fiskeriminister: Erik Eriksen (V) 
  • Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister):
    Jens Villemoes (V),
    fra 06.09.1947: Axel Kristensen (V) 
  • Forsyningsminister: fra 24.04.1947: Axel Kristensen (V) 
  • Arbejds- og socialminister: Søren P. Larsen (V),
    fra 24.04.1947: Jens Sønderup (V)
  • Minister for særlige anliggender: Per Federspiel (V)

 

Hans Hedtoft (1)

Socialdemokratiet (A)
13. november 1947 - 30. oktober 1950

  • Statsminister: Hans Hedtoft (A) 
  • Udenrigsminister: Gustav Rasmussen 
  • Finansminister: H.C. Hansen (A),
    fra 16.09.1950: Viggo Kampmann (A)
  • Forsvarsminister: Rasmus Hansen (A) 
  • Kirkeminister: Frede Nielsen (A),
    fra 16.09.1950: Bodil Koch (A) 
  • Undervisningsminister: Hartvig Frisch (A),
    fra 22.02.1950: Julius Bomholt (A) 
  • Justitsminister: N. Busch-Jensen (A),
    fra 25.02.1950: Vilhelm Buhl (A),
    fra 04.03.1950: K.K. Steincke (A) 
  • Indenrigsminister: Alsing Andersen (A),
    fra 23.11.1947: Jens Smørum (A) 
  • Minister for offentlige arbejder: Carl Petersen (A),
    fra 16.09.1950: Frede Nielsen (A)
  • Landbrugsminister: Kristen Bording (A),
    fra 16.09.1950: Carl Petersen (A) 
  • Fiskeriminister: Chr. Christiansen (A) 
  • Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister):
    Jens Otto Krag (A),
    fra 16.09.1950: H.C. Hansen (A), 
  • Socialminister: Johan Strøm (A) 
  • Arbejdsminister: Marius Sørensen (A),
    fra 23.11.1949: Johannes Kjærbøl (A)
  • Boligminister: Johannes Kjærbøl (A)
  • Minister uden portefølje: Vilhelm Buhl (A) 
  • Minister uden portefølje: Fanny Jensen (A) (indtil 16.09.1950)

 

Erik Eriksen

Venstre (V), Konservative (C)
30. oktober 1950 - 30. september 1953

  • Statsminister: Erik Eriksen (V) 
  • Udenrigsminister: Ole Bjørn Kraft (C) 
  • Finansminister: Thorkild Kristensen (V) 
  • Indenrigs- og boligminister: Aksel Møller (C) 
  • Justitsminister: Helga Pedersen (V)
  • Undervisningsminister: Flemming Hvidberg (C) 
  • Kirkeminister: Jens Sønderup (V),
    fra 13.09.1951: Carl Hermansen (V) 
  • Forsvarsminister: Harald Petersen (V) 
  • Minister for offentlige arbejder: Victor Larsen (C),
    fra 24.04.1952: Jørgen Jørgensen (C) 
  • Landbrugsminister: Henrik A.R. Hauch (V),
    fra 13.09.1951: Jens Sønderup (V) 
  • Fiskeriminister: Knud Rée (V) 
  • Minister for handel, industri og søfart: Ove Weikop (C),
    fra 13.09.1952: Aage Rytter (C) 
  • Arbejds- og socialminister: Poul Sørensen (C)

Øvrige

Forfatter(e)
danmarkshistorien.dk
Medietype
Tekst
Sidst redigeret
28. november 2011
Sprog
Dansk
Udgiver
danmarkshistorien.dk